Personnel Index - Detail

Name
CHANDLER
First Names
Edmund Basil
Rank
Sgt (later Flt Lt)
Service
RAF
Service Number
911217 (NCO) 122814 (Officer)
Crew Position
Air Gunner

 

Known as 'Chan'.
Awarded the DFC and Bar.
Completed a total of 98 operations, 65 of which were with 49 Squadron.
His first tour began on the 16th April 1941 and, 38 operations later, was completed on the 28th September 1941.
A second tour with 49Sqn began on 30th May 1942 and, after being knocked down by Guy Gibson's car, ended four operations later on the 10th August 1942.
Following the accident, which broke Chan's leg in four places, he spent seven months in hospital and rehabilitation centres before completing his second tour with 49Sqn.

Sgt Chandler photographed on his 20th birthday.

On the 1st July 1941 his crew ditched on their 15th operation.

Extract courtesy of W R Chorley's Bomber Command Losses 1941

The dreaded telegram

The equally unpleasant follow-up letter.

A very welcome second letter giving more details.



This extract from the Daily Express dated 14th July 1941 gives an impression of their ordeal.


Further details from the Sussex Express. Click the above image or this link to view a larger version (opens in a new window).



Chan's membership card of the "Goldfish Club"

It is interesting to note in Chan's Logbook that the 206 hours adrift in their dinghy counted as nine operations.



Chan, centre, with as yet unidentified crew-mates (who both appear to be wearing pilot's wings).
Probably, Sgts Brian Woolston and Doug Broomfield.

During his second tour, Chan flew two operations with P/O Tom Taylor. Details of these operations are described in a letter of condolence sent to Chan's wife following his death.

Click the icon above to view the letter.........opens in a new window.

The signed bank note from the Algeria stop-over.......signed vertically by B Chandler and P/O Taylor's crew.

Details of Chan's promotions and awards are as follows:
1st May 1942 - Sergeant to Pilot Officer.
1st November 1942 - Pilot Officer to Flying Officer
18th October 1943 - Awarded the DFC (at this time he was an Acting Flight Lieutenant)
11th April 1944 - The King grants unrestricted permission for the wearing of the Russian Medal of Honour
1st May 1944 - Acting F/Lt to Flight Lieutenant
11th January 1946 - Demobbed


Chan's uniform badges

Following his service with 49Sqn, Chan was posted to 617 Squadron.
Read the story of his service after 49 Squadron in the Documents section (or click this link)